Anne & Bebek

Bebek Dostu Hastane

Hastanemiz Sağlık Bakanlığınca yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucu “Bebek Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazanmıştır.

BEBEK DOSTU HASTANE POLİTİKASI

1. Emzirmenin teşvik edilmesi, desteklenmesi, sürdürülmesi amacıyla

“Başarılı Emzirme Politikası” oluşturulmuştur ve hem çalışanlarla hem ebeveynlerle paylaşılan güncel yazılı bir anne sütü ve bebek beslenme politikası mevcuttur.
“Mama Kodu Yasası” eksiksiz bir şekilde uygulanmakta olup, bu ürünlerin doğrudan veya dolaylı olarak reklam ve pazarlamasının yapılması yasaktır.
“Bebek Dostu Hastane” uygulamalarımız veri yönetim sistemi ile sürekli olarak izlenmektedir.

2. Tüm sağlık çalışanlarının gereken bilgi, yetkinlik ve becerilerle donatılması amacıyla “Başarılı Emzirme ve Anne Sütü Eğitimi” verilmektedir.

3. Tüm gebeler ve aileleri emzirme/anne sütünün önemi ve yönetimi konusunda bilgilendirilmektedir.

4. Bebeğin ve annenin sağlık durumu uygun ise doğumdan hemen sonra en az bir saat ten tene temasın sağlanması, bu süre içerisinde emzirmeye başlanması için annelere destek verilir.

5. Emzirmenin başlatılması, sürdürülmesi, sık karşılaşılan güçlüklerin yönetilmesi ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün devamlılığının sağlanması konusunda ailelere destek verilmektedir.

6. İlk 6 ay tıbbi gereksinimler dışında bebekler sadece anne sütü ile beslenmelidir. Altıncı aydan sonra tamamlayıcı besinlerle birlikte 2 yaş ve üzerine kadar emzirmeyi sürdürmesi önerilmektedir.

7. Annelerin bebekleri ile 24 saat aynı odada bir arada kalmaları sağlanmaktadır.

8. Anneler bebeklerinin acıkma işaretlerini tanıması ve bunlara yanıt vermesi konusunda desteklenmektedir.

9. Annelere ve ailelere biberon/emzik kullanımının riskleri konusunda bilgi verilmektedir.

10. Taburculuk sırasında ailelere emzirme konusunda sürekli destek ve bakım sağlayan birimlerimizle ilgili bilgilendirilme yapılmaktadır.