Anne & Bebek

Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım

Hastanemizde Sağlık Bakanlığınca yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında, “Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım” unvanı alma çalışmaları devam etmektedir.


YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ  
BEBEK DOSTU POLİTİKASI

1-Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizin “Anne sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” kapsamında yazılı bir politikası vardır.

2-Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde çalışan tüm sağlık personelimiz “Emzirme” eğitimi almış ve bu konuda danışmanlık verme becerisindedir. Emzirme Eğitimi Düşük Doğum Ağırlıklı Bebeklerin Beslenmesi ve Riskli Bebeklerin Beslenmesini içermektedir.

3-Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde; Anneler emzirmenin yararları ve yöntemleri, emzirmenin nasıl olacağı, bebeklerin ayrı kaldıkları durumda sütün salgılanmasını nasıl sürdüreceklerini, memenin nasıl sağılması gerektiğini ve sütün nasıl saklanması gerektiği konusunda bilgilendirilmektedir.

4-Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde; Bebek doğduktan sonra eğer hemen emzirilemiyorsa, ilk 6 saat içinde anne sütü sağılmaya başlanmakta ve takiben 2-3 saatte bir tekrar edilerek anne sütünün gelmesi için gerekli uyarı sağlanmaktadır.

5-Tıbben gerekli olmadıkça Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde tedavi gören bebeklere kendi annesinin sütü verilmektedir. Anne memesini alamayan bebeklere kap, enjektör veya beslenme sondası ile yapılmaktadır. Emmeye başlayan bebekler hemen emzirilmeye başlanmaktadır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda emzirme destekleyicileri ile relaktasyon sağlanmaktadır.

6-Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde anne bebek birlikteliği için uygun koşullar sağlanmaktadır.

7-Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde anne ve bebeğin olabildiğince ten-tene teması sağlanmakta, kanguru bakımına önem verilmekte, teknik aracılar ve ayrıntılar azaltılmaktadır.

8-Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizden taburcu olan bebeklerin ailelerine danışmanlık hizmeti verilmekte ve bebekler düzenli aralıklarla izlenmektedir.

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ EMZİRMEYE DESTEK POLİTİKASI

1) Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde çalışan tüm sağlık çalışanları, düşük doğum ağırlığı ve/veya riskli bebek beslenmesini de içeren anne sütü ve emzirme danışmanlığı eğitimini almıştır ve bu danışmanlığı verebilme becerisindedir.

2) Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde yatan bebekler eğer emzirilemiyorsa, doğumu takiben ilk 6 saat içinde annenin memelerinin sağılması desteklenmekte ve her 2-3 saatte bir süt sağılma tekrar edilerek süt üretimi için memelere gerekli uyarının verilmesi sağlanmaktadır.

3) Annenin olmaması ya da anne sütünün verilmesinin sakıncalı olduğu durumlar dışında yenidoğan yoğun bakım ünitemizde tedavi gören bebeklere kendi annesinin sütü verilmektedir.

4) Anne memesini alabilecek duruma gelen bebekler hemen emzirilmeye başlanmakta ve anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda emzirme destekleyicileri ile yeniden emzirme sağlanmaktadır. Anne memesini alamayacak bebeklerde besleme kap, enjektör veya beslenme sondası ile yapılmaktadır.

5) Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde anne ile bebek olabildiğince ten-tene temas ettirilip teknik aracılar ve ayrıntılar azaltılarak kanguru bakımı sağlanmaktadır. Taburculuk öncesi gerekli görülen bebeklerin izlemine anne bebek uyum odalarında devam edilerek anne ile bebeğinin birlikteliği güçlendirilmektedir.