Spesifik tedavi ve operasyonların gerçekleştirildiği bir merkez haline gelen Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğimizde, 2023 yılında 1.060 açık kalp ameliyatı gerçekleştirilerek büyük bir başarıya imza atıldı.

Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğimiz, 1 yılda 1.060 açık kalp ameliyatı gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı.

Hizmete açıldığı 2019 yılından beri Bursa'mızın yanı sıra Güney Marmara’nın sağlık üssü haline gelen Hastanemiz, gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarla adından söz ettirmeye devam ediyor.

Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğimiz Birim Sorumlusu Doç. Dr. Nail KAHRAMAN, 2023 yılında bir önceki yıla göre söz konusu ameliyatlarda % 35 artış göstererek büyük bir başarıya imza attıklarını belirtti.

2023 yılında 1.060 açık kalp ameliyatı yapıldığını vurgulayan KAHRAMAN, hastanemizin açıldığı yıldan bu yana spesifik tedavi ve operasyonların gerçekleştiği bir merkez haline geldiğini kaydetti.

Ortaya çıkan bu tablodan ekip arkadaşlarıyla büyük bir gurur duyduklarını söyleyen KAHRAMAN, Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğimizde yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirmelerde bulundu. 

Açık kalp ameliyatlarının her yıl ivme kazanarak daha da arttığını dile getiren KAHRAMAN, ‘2020 yılında 137, 2021 yılında 429, 2022 yılında 784 açık kalp ameliyatı gerçekleştirdik. 2023 yılında ise bu sayı % 35 artış ile 1.060’ı buldu. Ülkemizde belirli merkezlerde yapılabilen operasyonların başında gelen açık kalp ameliyatları, hayati bir öneme sahip! Böylesi bir rakama ulaşabilmek memnuniyet verici.’ dedi.

Çevre illerden hastanemize tedavi için başvuranların azımsanmayacak derecede gün geçtikçe arttığını belirten KAHRAMAN, Bursa Şehir Hastanesinin bölgesel bir sağlık üssü halini aldığına işaret etti.

Kliniklerinin, özellikli kalp cerrahisi vaka sayısında da çok önemli bir artış kaydettiğini ve başarılı operasyonlar gerçekleştirdiklerini ifade eden KAHRAMAN, ‘2022 yılında toplam 172 kalp kapak ameliyatı, 2023 yılında % 30 artış ile 220 kapak replasmanı, kapak tamiri gerçekleştirilmiştir. Bu artış yalnızca sayısal olmayıp niteliksel açıdan da önemli sayılan özellikli ameliyatlar sınıfına giren Aort Diseksiyonu, Aort Anevrizmaları, yeniden ameliyat gereken REDO  vakalar gibi ülkemizde ancak belli başlı merkezlerde yapılabilen operasyonlar başarı ile gerçekleştirilmiştir. Özellikli kalp cerrahisi vaka grubuna giren operasyon sayımız 2020 yılında sadece birkaç adet iken 2021 yılında 48, 2022 yılında 111, hastanemize çevre illerden de hasta kabulü sayısı arttığı için 2023 yılında % 62 artış ile 180 özellikli kalp cerrahisi vaka gibi (Aort Diseksiyonu, aort anevrizması, çoklu kapak operasyonları vb.) ciddi bir sayıya ulaşmış ve bunlarda başarılı bir şekilde ameliyat edilmiştir.’ şeklinde konuştu. 

‘Bir kalp merkezinde yapılan tüm işlemler burada yapılmaktadır’ 

Kliniklerinin, Türkiye’nin önemli kalp merkezleri olma yolunda ilerleyişini sürdürdüğünü anımsatan Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Bir kalp merkezinde A’dan Z’ye yapılan tüm işlemler burada da yapılmaktadır. Teknolojik gelişmeleri de yakından takip ederek hem kapalı bypass hem de kapalı kalp kapak ameliyatları uygun hastalarda yapılmaktadır. Ayrıca kasıktan girilerek yapılan Aort Anevrizmalarındaki tedavilerden olan EVAR – TEVAR işlemlerinde de merkezi bir işlev görüyoruz. Bu anlamda hastanemizin ülkemizdeki önemli bir ‘kalp merkezi’ olduğunu görebiliriz. Civar illerden gelen acil hastaların da bu hayati ihtiyacını karşılıyoruz.’ 

‘44.000 poliklinik hastasına hizmet verildi’ 

‘Bu başarıyı hastane yönetimimizin desteği ve Kalp ve Damar Cerrahisi (KVC) kliniğimizin yeniliklere açık ve iş birliği içinde çalışan güçlü ekibine borçluyuz.’ diyen Kahraman, son olarak şunları kaydetti: ‘2022 yılında 33.000, 2023 yılında ise 44.000 poliklinik hastasına hizmet verildi. KVC kliniği olarak yalnızca ameliyat ya da poliklinik hizmeti dışında KVC bölümümüzde eğitim ve öğretim faaliyetlerimize de devam etmekteyiz. Burada ekip arkadaşlarımızla yaptığımız hizmet önemli sayısal veriler ortaya çıkarmış durumda. Gerçekten bu rakamlara ulaşabilmek çok büyük bir gayret istiyor ve ekip ruhuyla geride bıraktığımız 2023 yılında önemli bir mesafe katetmiş bulunuyoruz.’

  • KalpDamarCerrahisiKlinigi-1
  • KalpDamarCerrahisiKlinigi-2
  • KalpDamarCerrahisiKlinigi-3
  • KalpDamarCerrahisiKlinigi-4
  • KalpDamarCerrahisiKlinigi-5
  • KalpDamarCerrahisiKlinigi-6
  • KalpDamarCerrahisiKlinigi-7