Tıbbi Onkoloji

BURSA ŞEHİR HASTANESİ TIBBİ ONKOLOJİ KLİNİĞİ

Onkoloji, kanserin oluşumu, nedenleri, kalıtımla ilişkisi, tanısı, tedavisi, kanserle ilgili istatistikler ve kanserden korunmayla ilgilenen tıp dalıdır. Onkoloji, Türkçe'de 'kanserbilim' olarak ifade edilebilir. Tıbbi Onkoloji (Medikal Onkoloji), kanserli hastaların takip ve tedavisini yapar. Bu hastaların takip ve tedavisinde gerektiğinde ilgili branşlar ile işbirliği yapılır.

Meme kanseri, akciğer kanseri, mide-bağırsak kanserleri, pankreas kanseri, karaciğer kanserleri, safra kesesi ve yolu kanserleri, baş-boyun tümörleri, osteosarkom ve yumuşak doku sarkomları, beyin tümörleri, böbrek - mesane kanserleri, prostat kanseri, malign melanom, tiroid kanseri, över (yumurtalık) kanseri, serviks (rahim ağzı) kanseri, endometrium (rahim) kanseri, testis kanseri gibi birçok kanser türü tıbbi onkoloji yöntemleriyle tedavi edilebiliyor.

Tedavi planlaması; kanserin hücre tipine, başladığı organa ve yayıldığı bölgeye göre değişiyor. Tedavi, hastalığın tekrarlama riskini azaltmak amacıyla adjuvan, kitleyi operasyona uygun hale getirmek veya organı korumak amacıyla neoadjuvan, ileri evre hastalıkta ise yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla palyatif olarak uygulanıyor. Tedavi tek başına veya kombinasyon olarak da yapılabiliyor.

Tıbbi Onkoloji Kliniği D Blok 4. kat

Klinikte odaların çoğunluğu özel oda şeklinde ve tüm odalarda LCD ekran tv, banyo ve tuvaletin bulunduğu, hasta yakınlarının refakat etmesine uygun şekilde dizayn edilmiştir.

Tıbbi Onkoloji Polikliniği D Blok Z katı

Tıbbi Onkoloji Kliniğine ait 4 adet poliklinik her gün hizmet vermektedir. Ayrıca gerekli durumlarda tedavi kararlan multidisipliner tümör konseyleri ile verilmektedir. Tıbbi Onkoloji Kliniğinde hastaların kemoterapinin yanı sıra immunoterapi ve hedef tedavi ajanları gibi yeni tedavi seçeneklerine ulaşma imkanları olmaktadır.

Polikliniğimizden yararlanmak isteyen hastalarımızın Tıbbi Onkoloji Polikliniğine MHRS'den randevu alması gerekmektedir. Yeni hasta başvurulan da bu sistemle olmaktadır. Hastalarımız gelirken yanlarında patoloji, ameliyat raporlanın, epikrizlerini, ellerindeki filmler ve raporları varsa eski dosyalarım getirmeleri gerekmektedir. Hasta olmadan kayıt ve görüşme yapılamamaktadır. İlgili birimce değerlendirilen hastalarımızın gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra tedavileri planlanmaktadır Hasta ve hasta yakınları hastalığın durumu ve tedavi ile ilgili bilgilendirildikten sonra hemşirelerimiz tarafından kemoterapi uygulanması ile ilgili bilgi verilerek ayaktan tedavi uygulanmaktadır.

Kemoterapi Ünitesi D Blok A katı

Kemoterapi 4 bölmeli 1 adet Tam Otomatik Cihazda hazırlanmaktadır. Kemoterapi ünitesinde 68 adet her hastaya ait aynı LCD ekranın bulunduğu özel odalar şeklinde dizayn edilmiştir. Kemoterapi uygulamaları ayaktan tedavi edilen hastalara kemoterapi ünitesinde uygulanmaktadır.

Bursa Şehir Hastanesi Kemoretapi Birimi, deneyimli ve dinamik bir kadro ile, yatan hastalara her gün, ayaktan hastalara ise hafta içi 5 gün hizmet vermektedir. Modem tıbbi cihazlar ile donatılmış, geniş ve ferah 8 adet hasta tedavi salonu, 1 adet 5 koltuklu çocuk tedavi salonu, 2 adet VlP (özel) odası, 2 adet müdahale odası ve 1 adet kan alma odası ile aynı anda 68 hastaya tedavi verebilecek kapasiteye sahiptir.

Birimimizde 1 Doçent, 3 Medikal Onkoloji Uzmanı, 3 hematoloji uzmanı, 12 hemşire ve 2 sekreter hastalarımıza en kaliteli hizmeti vermek için özveriyle çalışmaktadır.

Toplam 8 adet olan her bir salonumuzda 5 ile 11 arasında hasta koltuğu bulunmaktadır. Hastalarımızın tedavi alanları ayrılmış olup; her hastanın kendi kullanımına ait merkezi O2 paneli, aspirasyon sistemi. LCD televizyonu, hasta ve refakatçi koltuğu, yemek masası ve etajeri bulunmaktadır.

İlaç hazırlama ünitemizde, alanında yetkin eczacı, biyolog ve hemşirelerden oluşan çalışma ekibimiz ile; 1 adet dört bölmeli tam otomatik cihazımız ve manuel kabinimiz ile steril bir ortamda, birçok hastamızın ilacı hazırlanabilmektedir. Birimimiz, kendi hastanemizin yanı sıra, ilimizdeki diğer kamu hastanelerine de ilaç hazırlama hizmeti vermektedir.

Tecrübeli ve güler yüzlü ekibimiz; çalışan ve hasta güvenliğine dikkat ederek, hastalarımızın mahremiyetine azami önem göstererek ve izolasyon şartlarına uygun olarak hizmet vermektedir

 

Doktorlarımız:

Doç.Dr.  Arife Ulaş (İdari sorumlu / Eğitim Görevlisi)

Uzm.Dr. Hülya Ertaş

Uzm.Dr. Muharrem Koçar

Uzm.Dr. Elanur Karaman